• 0545 455 50 49
  • WhatsApp
  • [email protected]
  • EnglishTurkish

Fonksiyonel tıp

FONKSİYONEL TIP

Fonksiyonel tıp

Fonksiyonel tıp, vücut işleyişindeki eksik ve fazlalıkları saptayıp, vücut sağlığının bütün olarak değerlendirilmesi, sağlıklı hale bütün olarak ulaşılması ve bu iyilik halinin devam ettirilmesidir. Fonksiyonel tıp ile alternatif tıp karıştırılmamalıdır. Amaç mevcut tedavilerin kesilip, yeni ilaçların başlanması değildir. Kişinin hastalığından çok altta yatan nedenin tespiti sorunun kökü çözülür ve tedavisi güçlendirilir. Amaç kişinin tümüyle sağlığına kavuşması ve bunu devam ettirmesidir. Her fonksiyonel tıp çözümü kişiye özeldir.

Fonksiyonel tıp

Fonksiyonel tıpta nasıl muayene olunur?

Süreçte önce hastanın ayrıntılı olarak tıbbi sorgulama formu alınır. Kişiden detaylı alınan hikayenin yanında detaylı laboratuvar ve genetik testler de istemekteyiz. Vücuttaki süreçlerin önemli işleyişine katkıda bulunan beslenme süreci de fonksiyonel tıp diyetisyeni tarafından değerlendirilir. Sonrasında her hastaya özel bir tedavi seçimi sunulur. Hastamıza yaptığımız destekler, bilimsel yayınların ışığında kanıtlanmış, optimal dozlu takviyelerdir.

Fonksiyonel tıp görüşmeleri hangi sıklıkla olur?

Hastalarımızla birlikte yaşam şekillerini düzenleyip, ayda 1 olmak üzere 3-4 görüşme yapmaktayız. Gereğinde diğer uzmanlıklardan da mutlaka destek alınmaktadır.

Hangi hastalıklar fonksiyonel tıptan fayda görür?

Özellikle obezite, diyabet, kronik yorgunluk, tiroid hastalıkları, hormonal düzensizlikler, eklem hastalıklar, romatizmal hastalıklar, sindirim sistemi rahatsızlıklarında fonksiyonel tıptan güç ve destek alabilmekteyiz.

Kadın doğumda hangi hastalıklar için fonksiyonel tıp kullanılır?

Koruyucu hekimlikte kadın doğum dalında menopozda biyoeşdeğer hormon tedavisi ve doğal yöntemler ile, kadının kemik erimesi, bilişsel bozuklukları, kolon kanseri ve sağlıklı yaş alma sağlanırken; polikistik over hastalıklarında bedeni toksik yükten arındırmak ve infertilite (çocuk istemi) olan hastalarda ise yine bütüncül değerlendirme sağlanmaktadır. Kadın sağlığında fonksiyonel tıpta en çok fayda gören hastalıklar, menopoz, polikistik over sendromu, ağrılı adet görme (dismenore), endometriozis (çikolata kisti), adet düzensizlikleri ve çocuk istemi (infertilite) dir.