• 0545 455 50 49
  • WhatsApp
  • [email protected]
  • EnglishTurkish

Labioplasti (İç dudakların küçültülmesi)

Labioplasti (İç dudakların küçültülmesi)

Labioplasti (iç dudaklarının küçültmesi), genital estetik ameliyatları içinde en sık yapılan işlemdir. Vajina girişinin her iki yanında iç ve dış dudaklar bulunur. Kişiden kişiye boyut, renk yapısal farklılıklar olabilir. Zaman içinde gebelik, hormonal değişimler veya iç çamaşırının sürtünmesi ile bazı değişiklikler olabilir.

Labioplasti neden yapılır?

Sosyal medyanın, internetin yaygınlaşması, lazerin artışı ve bölgenin tüysüz oraya çıkışı ile eskiye göre kadınların genital bölgelerine yönelik doktora başvuruları arttı. Bireyler arasında farklılık çoğunlukla normal anatomi ile ilgili olmasına rağmen, özgüvensizlik, hoşnutsuzluk iç dudakların küçültülme isteğine neden olmaktadır.

Yine kadınlarda en sık başvuru nedeni iç dudakların giyimle dışarıdan belli olmasıdır. Özellikle tayt, mayo, bikini veya iç çamaşırdan belli olması kadınları rahatsız edebilir. Aşırı büyük iç dudaklar enfeksiyona, kötü hijyene ve ilişkide gerilmeye bağlı acıya neden olabilir. Özellikle yürüme, oturma, spor esnasında (ata binmez, yüzme, koşma) gibi aktivitelerde kadın rahatsızlığını dile getirebilir.

Kadınlarda genital bölgenin görünümü hakkında endişeler duygusal, sosyal ve psikolojik problemler yaratabilir. Genital bölgesinden hoşnut olmaması nedeniyle ilişkiye girmeyen hatta evlenmeyen kadınlar bulunmaktadır. Ergenler akranlarının yanında kıyafetlerini değiştirirken rahatsızlık hissedebilirler.

Labioplasti

İç dudakların büyük olduğu nasıl anlaşılır?

İç dudaklar (Labia minoralar) bazı kadınlarda dış dudakların (labium majusların) dışına uzamasına iç dudak hipertrofisi denir. Ancak bu her kadın için geçerli bir tanım değildir. Bazı kadınlar bu durumdan rahatsız olmazken, kimileri de doktora bu şikayet için başvurur. Her iki dudağın simetrik olmaması normaldir. Ancak bir dudakta asimetri çok fazlaysa kadında rahatsızlık yaratır.

İç dudakların küçültülmesi (Labioplasti) nasıl yapılır?

Öncelikle muayene yapılır. Doktor ayna yardımıyla kadının rahatsız olduğu bölgelerin tespitini sağlanır ve ameliyata birlikte karar verilir. İç dudakların küçültülmesi ameliyatı lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.

Çıkarılacak fazla doku işaretlenir ve her iki dokuda benzer görüntü sağlanması amacıyla her iki dudağa müdahale yapılması gerekebilir. Genel anestezide de lokal anestezi yine uygulanıp ameliyat sonrası konfor sağlanır. Lineer (yukarıdan aşağıya) veya V-plasti (kama şeklinde) çıkarma işlemleri uygulanabilir. Dokular en azami miktarda çıkarılır çünkü iç dudaklar tamamen çıkarılırsa kadın daha sonraki hayatında farklı problemler yaşayabilir.

Dokular çıkarıldıktan sonra kanama müdahalesi yapılır. Kalan dokulara estetik ve sıkı olmayan dikişler atılır. Ameliyat sonrası bütünlük sağlaması amacıyla klitoris estetiği (hudoplasti), labium majus (büyük dudakların) küçültülmesi/dolgusu, parlaklık sağlanması amacıyla PRP (platelet rich plasma) uygulamaları yapılabilir.

Ameliyat sonrası hangi sorunlar oluşabilir?

Labioplastinin olası komplikasyonları ödem, şişlik, ağrı enfeksiyon, kanama ve yara açılmasını içerir ancak bu komplikasyonlar nadirdir. Bazı kişilerde iyileşme asimetrik olabilir bu yüzden tam iyileşme olmadan ayna ile inceleme önerilmez.

Ameliyat sonrası bakım nasıl olur?

Labioplasti ameliyatından sonra bölgede hafif şişlik, kanama ve ağrı oluşabilir. Bu hisleri en aza indirmek amacıyla ilk gün sıklıkla buz uygulaması yapılır. Ağrı kesici ve ödem giderici ilaçlar sıklıkla kullanılır. İlk iki gün ıslatmayınız, daha sonra ayakta duş alabilirsiniz. Oturarak banyo yapmaktan kaçının. Ata binme, spor, bisiklet gibi egzersizlerde bir ay uzak durun. Kabız kalmamaya çalışın. İdrarınızı/büyük tuvaletinizi yaptıktan sonra önden arkaya temizlik yapıp bölgeyi kuru tutmaya özen gösterin. Doktorunuz ağızdan antibiyotik ve ağrı kesici, lokal olarak ise antibiyotikli ve iyileştirmeyi kolaylaştıran bazı kremler reçete edebilir. Lütfen doktorunuzun tarif ettiği şekilde ilaçlarınızı kullanın. 6-8 hafta arası cinsel ilişkiden kaçının.

İç dudaklar çok kanlanan bölgeler olduğu için iyi bir bakımla ameliyat sonrası iyileşme çok hızlıdır. İlk gün olan hafif ödem ve ağrı hissi ilerleyen günlerde hızla kaybolur.

Labioplasti kimlere yapılmaz?

Genelde 18 yaş altı bu işlemler uygulanmazken, ekstrem durumlarda vasinin izni ile operasyon gerçekleştirilebilir. Bakire olan kadınlarda bu işlem uygulanabilir çünkü kızlık zarına herhangi bir zarar vermemektedir. Gerçekçi beklentileri olmayan, takıntılı veya psikolojik problemleri olan kişilerde ameliyatın yapılması hasta tarafında uygun olmaz.

Labioplasti sonuçları nasıldır?

Labioplasti hastalarının %91-96’sı rahatsızlıklarından kurtulduklarını ve estetik olarak kendilerini daha iyi bulduklarını bildirmiştir. Labioplasti işleminde kullanılan dikişler oldukça ince olduğundan işlem sonrasında herhangi bir iz kalmaz ve estetik bir iyileşme gerçekleşir.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatı 2024

Labioplasti ameliyatı sonucunda oluşacak fiyat iç dudakların yapısına, anestezinin şekline, beraberinde gerekli olan diğer ameliyatlara ve tercih edilen hastaneye göre değişir. Bu yüzden ameliyat öncesi planlama için önce mutlaka muayene olmanız önerilir.