• 0545 455 50 49
  • WhatsApp
  • [email protected]
  • EnglishTurkish

Yumurtalık kanseri nasıl gelişir?

Yumurtalık kanseri nasıl gelişir?

Yumurtalık kanseri, (ovaryan kanser) yumurtalıkta bulunan yumurta havuzundaki normal hücrelerin kanserleşmesidir. Bu hücreler şekil ve natür değiştirir, anormal çoğalırlar. Yumurtalıklar karnın içinde rahmin her iki yanında bulunur. Önemli hormonları üretiminden sorumludurlar ve gebelik için yumurta barındırırlar.

Hangi yaş grubunda yumurtalık kanseri daha çok gözlenir?

Yumurtalık kanseri çok küçük yaşta görülebileceği gibi daha çok menopoz sonrası dönemde 55-65 yaş grubunda görülür. Ancak her yaş grubunda yumurtalık kanseri olabilmektedir.

Yumurtalık kanseri hangi belirtileri verir?

Yumurtalıklar karnın içinde görece daha serbest olduğu için yumurtalık çok büyüyene dek herhangi bir bulgu vermezler. Bazen hafif karın ağrısı, karında şişlik, iştahsızlık, hazımsızlık, ani idrar yapma isteği gibi hastalığa tanı koydurmayan (nonspesifik) bulgular verebilirler. Bu şikayetleriniz geçici ise takip edilebilir. Ancak daha önce olmadığı kadar hazımsızlık, karın ağrısı, ani idrar isteğiniz başladıysa muayene olmanızda fayda bulunmaktadır.

Yumurtalık kanseri

Yumurtalık kanseri tanısı nasıl konulur?

Yumurtalık kanseri tanısı ancak ameliyatla konulur ancak şüpheli durumlarda doktorunuz bazı testler ve görüntüleme tetkikleri isteyebilir. Önce şikayetlerinize yönelik doktorunuz sizi muayene eder, aile hikayenizi, ilaçlarınızı, geçirdiğiniz ameliyatları, yakın akrabalarınızdaki kanser öykünüzü sorgular.

  • Görüntüleme yöntemleri: Jinekoloğunuz önce kendisi ultrason yapar. Rahim ve yumurtalıklarınızı değerlendirir. Şüpheli durumlarda diğer organların görüntülenmesi için tüm karın ultrason, manyetik rezonans (MR) görüntüleme, bilgisayarlı tomografi (BT) veya pelvik emisyon tomografi (PET) isteyebilir.
  • Kan tetkikleri: Kan testlerinin hiçbiri yumurtalık kanseri var veya yok dedirtmez. Bu amaçla en sık yapılan tetkik CA-125 testidir. Aslında bu test asıl olarak kanser geçirmiş kişilerde, hastalığın nüksü için kullanılır. Şu da unutulmamalıdır ki, CA-125 kanser olmayan kişilerde başka sebeplerle yüksek çıkabilir.
  • Ameliyat: Yumurtalık kanserinin kesin tanısı ameliyat yoluyla konulabilmektedir. Ameliyat esnasında yumurtalık alınıp patolojiye gönderilir ve kanser tanısı alabilir. Yumurtalıktan parça alınıp gönderilmez çünkü bu esnada kanser hücreleri yayılabilmektedir. Karın içi organlardaki tümörün yaygınlığı, ameliyattaki hızlı patolojinin sonucu ameliyatın yaygınlığını belirler. Bu yönüyle diğer yumurtalık, rahim, lenf düğümleri, solunum kasının (diyaframın) bir kısmı, appendiks organı, omentumdan (karın yağından) bir parça, varsa karaciğer veya bağırsaktaki tümörler çıkarılır.

Yumurtalık kanseri tedavisi nasıl olur?

Cerrahi, tedavinin çok büyük bir kısmını oluşturur. Ameliyat sonrası alınan materyaller patolojiye gönderilir ve bu şekilde hastalığın evresi belirlenir. Daha sonra ek olarak kemoterapi verilebilir. Bazen ameliyat esnasında karın içine sıcak kemoterapi (HIPEC) adı verilen bir yöntemle tümör hücreleri öldürürler.

Yumurtalık kanseri sonrası gebe kalabilir miyim?

Yumurtalık kanseri ameliyatı öncesinde hastalığınızın evresi, yaşınız, çocuk istemi durumunuza göre tedaviniz belirlenir. Eğer erken evre ise, yumurtalık kanseri tutulumu sınırlı ise, yaşınız genç ise ve çocuğunuz yok ise doktorunuzla risk durumunu belirleyip yumurtalıklarınızın doğum sonrasına bırakılması için tedaviniz yönlendirilebilir. Ancak hastalık ileri evrede ise ve her iki yumurtalıklarınız alınmışsa bu mümkün değildir.

Tedavi sonrası ne yapmalıyım?y

Cerrahi tedaviniz ve varsa ilaç tedaviniz tamamlandıktan sonra doktorunuz sizi aralıklarla kontrole çağıracaktır. Bu kontrollerde hastalığın tekrarlayıp tekrarlamadığı muayene, bazı kan testleri ve görüntüleme tetkikleri ile anlaşılabilir. Şikayetlerinizi çekinmeden doktorunuza sorunuz.

Hastalığım tekrarlarsa ne olur?

Eğer tedavi bitiminde hastalığınız tekrarlarsa tekrar cerrahi veya ilaç tedavisi gerekebilir. Bazı durumlarda “hedeflenmiş tedaviler” ilaç olarak kullanılabilir. Bunun için detaylı bilgiyi sizi takip eden doktorunuzdan alabilirsiniz.

Yumurtalık kanseri öngörülebilir mi?

Yumurtalık kanserinde en önemli faktör ailede meme, yumurtalık ve kalın barsak (kolon) kanserlerinin görülmesidir. Bu genetik aktarım nesilden nesile geçebilir. Ailenizdeki hastalıklar hakkında doktorunuzu bilgilendirin. Senelik kontrollerle kansere karşı erken tanı ve önlem alınması mümkün olabilir.