• 0545 455 50 49
  • WhatsApp
  • [email protected]
  • EnglishTurkish

Klitoris estetiği (hudoplasti)

Klitoris estetiği (hudoplasti)

Kadınların temel haz organı klitoristir. Klitoris vajinanın üst tarafında, üretra (idrar çıkışının) hemen üstünde penis analoğu bir organdır. Bu bölgenin üzeri bir deri katlantısı ile kaplıdır. Klitoris üstündeki cilt dokusunun düzeltilmesine klitoris estetiği (hudoplasti) denir. Hudoplasti genelde labioplasti ameliyatında bütünlük için uygulanırken bazı kadınlarda tek uygulanması gerekebilir.

Klitoris estetiği (hudoplasti) nasıl yapılır?

Bu operasyon genel veya lokal anestezi altında yapılır. Amaç klitoris üzerindeki cilt katlantısının düzeltilmesidir. Eğer bu katlantı tamamen alınırsa klitoris penise benzer şekilde açığa çıkar ve sürtünmeye bağlı tahriş olur. Bu yüzden katlantılı doku küçültülür, bazen de katlantı çok yoğun değilse cilt gerginleştirilerek yukarı doğru asılır. Ortalama yarım saat sürer. İç dudak küçültülmesi (labioplasti) ile eş zamanlı yapılabilir. Katlantılar çıkarıldıktan sonra estetik dikişler atılır.

Hudoplasti sonrası komplikasyonlar (sorunlar) nelerdir?

İşlem sonrası ödem, hafif ağrı, şişlik, kızarıklık ve enfeksiyon riskleri mevcuttur. Ancak bu operasyon sonrası bu komplikasyonların görülme olasılığı çok düşüktür. Bazen de insizyon hattında duyarlılıkta değişiklikler meydana gelebilir.

Hudoplasti sonrasında yara bakımı nasıl yapılmalıdır?

Hudoplasti sonrası yara bakımında bölgeyi kuru ve temiz tutmak önemlidir. Ameliyattan sonra bölgede hafif şişlik, lekelenme, kızarıklık hissedilebilir. Başlangıçta bir miktar uyuşma veya his kaybı olabilir, ancak bu da geçicidir ve şişlik azaldığında düzelir. Doktorunuz estetik bir yara iyileşmesi sağlamak veya iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla size çeşitli ilaç veya kremler önerebilir. Cinsel ilişkiden 6 hafta uzak kalınması önerilmektedir. Hudoplasti işleminde kullanılan dikişler oldukça ince olduğundan işlem sonrasında herhangi bir iz kalmaz ve estetik bir iyileşme gerçekleşir.

Hudoplasti sonuçları ve hasta memnuniyeti

Klitoris ameliyatından hemen sonra bazı sonuçlar görebilirsiniz, ancak şişlik azalıncaya kadar tam olarak görünmeyecektir. Hudoplasti sonrası kadın cinsel organlarında meydana gelen estetik değişikliklerden yüksek oranda hasta memnuniyeti ile birlikte düşük tıbbi sorun oranları bildirilmiştir. Ortalama hasta memnuniyeti puanının 10 puanlık bir ölçekte 9,2 puan iken; kadınların yüzde 95’i işlem öncesi duydukları rahatsızlıkların azaldığını, yüzde 93’ü özgüvenlerinin arttığını ve yüzde 71’i ise cinsel işlevlerde iyileşme yaşadığını ifade etmiştir. Ayrıca kadınların çoğu hudoplasti ve labioplasti sonrasında gelişmiş benlik saygısı yaşadıklarını ifade etmektedir. Sonuçlar kalıcı kabul edilir, ancak hamilelik ve doğumdan etkilenebilir.

klitoris estetiği

Hudoplasti Ameliyatı Fiyatı 2024

Hudoplasti ameliyatı sonucunda oluşacak fiyat klitoris yapısına iç dudakların yapısına, anestezinin şekline, beraberinde gerekli olan diğer ameliyatlara ve tercih edilen hastaneye göre değişir. Bu yüzden ameliyat öncesi planlama için önce mutlaka muayene olmanız önerilir.