• 0545 455 50 49
  • WhatsApp
  • [email protected]
  • EnglishTurkish

Orgazm aşısı

Orgazm aşısı

Orgazm aşısı, iç genital ve klitoral alanlara yapılan P.R.P enjeksiyonu olarak adlandırılabilir. P.R.P, plateletten zengin plazmadır ve kişinin kendi kanından elde edilir. Kişiden alınan yaklaşık 15 cc.lik kan örneği, santfrifüj denilen bir işleme tabi tutulur ve bu işlem sonucunda pıhtılaşma faktörlerinden zengin bir sıvı elde edilmiş olur. P.R.P, içindeki büyüme faktörleri sayesinde uygulandığı alandaki kanlanmayı arttırır ve oradaki hücreleri yeniler. Hazırlanan P.R.P, kadının vajinada alt 1/3 kısım, vestibulum ve klitoris etrafına yapıldığında, anorgazmi (orgazm olamama), disparoni (ağrılı cinsel ilişki), cinsel isteksizlik hastalarında olumlu etkiler alındığını bildiren çalışmalar mevcuttur.

Orgazm aşısı ne için uygulanır?

Orgazm kişinin cinsel ilişkide doyuma ulaşması halidir. Bazı kadınlar bu hazzı arttırmak isteyebilir. Kadın hazzı arttığında her iki tarafın aldığı zevk de artacaktır. Orgazm olamayan, cinsel isteksizlik, ağrılı cinsel ilişki yaşayan hastalarda orgazm aşısı kullanılabilir. Ancak hayatında hiç orgazm olamamış kadınlara orgazm aşısı fayda göstermez. Cinsel disfonksiyonlarda uygulanmamalıdır.

Orgazm aşısı nasıl yapılır?

Kişinin damarından kan alınır ve bu kan santrifüj denilen bir işlemle bazı katmanlara ayrılır. Bu işlem esnasında dış genital organlara lokal anestezi uygulanır. Daha sonrasında işlemden geçirilen kan, kalsiyum ile karşılaştırılır ve ortaya bazı büyüme faktörleri salınır. Bu salınan maddeler vücuda tekrar verildiğinde hücre yenilenmesi, kanlanma artışı, kollajen ve bağ dokusunda artış olur.

Orgazm aşısı nasıl etki eder?

Orgazm aşısı poliklinik ortamında lokal anestezi ile yapılan bir işlemdir. İşlem esnasında ağrı hissedilmez. Kişi aynı gün sosyal hayatına dönebilir ve ilişki yasağı bulunmamaktadır. İşlemin etkisi genelde 3 hafta içinde ortaya çıkar.

Orgazm aşısı

Hayatında hiç orgazm olmamış bir kadın, bu aşı sayesinde orgazm olabilir mi?

Bir kadın hayatında hiç orgazm olamamışsa bunun farklı sebepleri olabilir. Bazı kadınlarda psikolojik faktörler öne çıkmakta iken, bazı kadınlar ise nasıl orgazm olacaklarını bilememektedir. Anorgazminin sebebinin saptanması için ilk aşamada basit bir jinekolojik muayene ve cinsel öykü alınmalıdır. Vajinal enfeksiyonlar, kuruluk, vajinada enflamasyon gibi durumlar ağrılı cinsel ilişkiye yol açmakla birlikte, diyabet, böbrek hastalıkları, alkol, nörolojik hastalıklar ve ilaç kullanımlarına bağlı orgazm olamama durumu olabilir. Daha önce geçirilmiş bir cinsel travma, utanma, yanlış bilinen bilgiler ile de orgazm olamama psikolojik faktörler açısından karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi faktörler göz önüne alındığında anorgazminin sebebi çözülmeli, takiben gereken psikoterapi veya O-shot, lazer gibi medikal işlemler uygulanmalıdır.

Menopoz dönemindeki kadınlara olumlu etkisi olur mu?

P.R.P enjeksiyonun yenileyici etkileri menopozdaki kadınlar için çok etkin bir tedavi olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Menopozdaki vajinal kuruluk, ilişkide ağrı, yanma şikayetleri için vajinal P.R.P kullanılabilir. 6 ay süreyle etkinlikleri bulunmaktadır ve vajinal lazer eklenirse hastaların şikayetleri daha da azalmaktadır.

Orgazm aşısı kimlere yapılmaz?

Orgazm aşısının gebelik ve adet dönemleri haricinde yapılması önerilmektedir. Riski oldukça düşük bir işlemdir. Ancak P.R.P hazırlanmasının şu durumlarda uygunluğu bulunmamaktadır: kan sulandırıcı ilaç kullananlar, enfeksiyon geçirenler, kanda enfeksiyonun yüksek olması, pıhtılaşma hücrelerinin fonksiyon bozukluğu veya sayı olarak aşırı düşüklüğü, karaciğer hastalığı, enjeksiyon bölgesinde kanser mevcudiyeti veya riski.

Orgazm aşısı sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

O shot işlemi poliklinikte yapılabilen bir işlemdir, çok uzun sürmez. Aynı gün sosyal hayata dönülebilir ve banyo, ilişki yasağı yoktur. Nadiren de olsa enjeksiyon bölgesinde hafif ödem, sızıntı ve pembemsi lekelenme olabilir ancak bu belirtiler kısa sürelidir.